Information om taxehöjningen av fjärrvärme
Årets taxa information är nu genomförd för privatpersoner och företagare som vi åtagit oss att genomföra som REKO certifierad värme leverantör. Villa och småhusägarna bjöds in till en träff 29/10 och ett fåtal tappra representanter kom till oss. För näringsidkare och kommunala bolag etc har vi infört ett Värmeforum där vi träffas 2ggr/år för att utbyta information om verksamheten. Som kund är ni givetvis viktiga för oss. Tanken med mötet är att vi har en öppen relation till våra kunder.
Vi kommer att genomföra informationen även i framtiden och hoppas att det ska bli fler som besöker oss då. Annonsering kommer att ske via lokalpress och hemsidan www.soderhamnnara.se
Ny taxa gällande fjärrvärme 2011 innebär för "normalvillan" en prisökning med 2,9%. Dvs ca 44 kr mer i månaden för kund med fjärrvärme. Under 2010 har en rad investeringar och en hel del arbeten medfört minskade kostnader för fjärrvärmeverksamheten samt en ökad tillgänglighet på vårt nät och kraftvärmeanläggningen. Den kalla vintern medförde en stark värmeförsäljning och elintäkter för fysisk elproduktion på den positiva sidan. Samtidigt sjönk ersättningen för elcertifikaten som är tänkt som investeringsstöd för grön energiproduktion. Under 2011 fortsätter vi att arbeta med den goda tillgängligheten med en tuff budget samtidigt som vi jobbar för att minimera användandet av det fossila bränslet. Allt för att du som kund till oss på Söderhamn NÄRA alltid ska få en långsiktigt hållbar grön & skön fjärrvärme helt enkelt!
Målsättningen är att även i fortsättningen vara det självklara valet, pris och miljömässigt!Vi provar att träffas igen nästa år vid ungefär samma tidpunkt. Håll utkik på hemsidan och tidningar för löpande information och inbjudan.